×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

انجمن وبلاگ نویسان سایت گوهر دشت

anjoman dostane gohardasht

× دعوت از دوستان وبلاگ نویس سایت گوهر دشت جهت پست مطالب انتخابی شان به وبلاگ انجمن !-- begin pichak.net ‍yahoo status --centera target=_self title=yahoo status by pichak.net href=ymsgr:sendim?ppjwanimg border=0 src=http://opi.yahoo.com/online?u=ppjwan&m=g&t=14/a/center!-- end pichak.net yahoo status --div style=display:nonea href=http://pichak.net/blogcod/yahooنمایش وضعیت در یاهو/a , h1a href=http://pichak.netقالب وبلاگ/a/h1 , a href=http://www.pichak.netقالب بلاگفا/a/div
×

آدرس وبلاگ من

anjoman.gegli.com

آدرس صفحه گوهردشت من

gegli.com/pj1

لیست دوستان

وبلاگmeygosar


bahman - asheghe khoda bahman  asheghe khod

http://meygosar.gohardasht.comعفاف؛ گوهر ارتباطات انسانی(4)تصویر بزرگ

آنچه که هم فرهنگ ما و هم دین ما بر آن تاکید دارد دورى از تبرج یا خودنمایى است، زیرا تبرج رفتار جاهلیت است. �وَ قَرْنَ فىِ بُیُوتِکُنَّ وَ لَا تَبرََّجْنَ تَبرَُّجَ الْجَهِلِیَّةِ الْأُولىَ‏�(احزاب/33) یعنى در جوامعى که به تمدن نرسیده اند بیشتر مردم به خودنمایى می پردازند. در تبیین جاهلیت اولی نقل های متفاوتی است که دو جاهلیت برشمرده اند اما بنظر می رسد جاهلیت اولی همان دوران قبل از پیامبر اسلام باشد. �منظور از جاهلیت اولی همان جاهلیت قبل از اسلام است، پس مراد جاهلیت قدیم است. (طباطبایی، 1417ق، ج16: 315)

�به هر حال این تعبیر نشان می‎دهد که جاهلیت دیگری همچون جاهلیت عرب در پیش است، که ما امروز در عصر خود این پیشگویی قرآن در دنیای متمدن مادی را می‎بینیم. ولی مفسران پیشین نظر به این که چنین امری را پیش بینی نمی‎کردند، برای تفسیر این کلمه به زحمت افتاده بودند، لذا �جاهلیت اولی� را به فاصلة میان آدم و نوح، و یا فاصله میان عصر داود وسلیمان که زنان با پیراهنهای بدن نما بیرون می‎‎آمدند، تفسیر کرده‎اند، تا جاهلیت قبل اسلام را جاهلیت ثانیه بدانند. ولی چنان که گفتیم نیازی به این سخنان نیست، بلکه ظاهر این است که �جاهلیت اولی� همان جاهلیت قبل از اسلام است که در جای دیگر قرآن نیز به آن اشاره شده است(سورة آل عمران آیه143، و سورة مائده آیة 50، و سوره فتح آیة 26، و �جاهلیت ثانیه� جهالتی است که بعدا پیدا خواهد شد. (همچون عصرما)� (مکارم شیرازی، 1374، ج17 ص290)

شاید نتیجه ای که از مجموع نظریات اهل لغت می توان گرفت در این سخن آقای مصطفوی آمده است: �ظاهراً ریشة اصلی این ماده به معنای ظهور و جالب بودن است. پس هر چیزی که آشکار، جالب و بلند باشد برج است. به این اعتبار به کاخ بلند، ساختمان‎های عالی، دژ و بناهای ساخته شده بالای دژ ، چشم فراخ و بزرگ و جالب که زیبا و نافذ باشد، و زن آرایش کرده که زیبا باشد و زیباییها و آرایشهای خود را به بیگانگان نشان بدهد و در آنها تأثیر کند، و برستارة بلند، زمانی که در آسمان بدرخشد اطلاق می‎شود.� (مصطفوی، 1360الف، ج1: 227)

با توجه به معنای جاهلیت و تبرج، بخوبی معلوم می‎شود که منظور از تبرج جاهلی چیست؛ اکنون می‎توانیم با آگاهی و آشنایی دقیق به معنای این تعبیر بگوییم منظور قرآن از جاهلیت، بی توجهی به قانون خدا و کتاب آسمانی اوست، چه کتابی در بین مردم نباشد، مانند عرب جاهلی، یا باشد و به آن عمل نکنند، مانند برخی از مسلمانان که قرآن آنان را از عمل جاهلی نهی کرده است. پس عمل جاهلی می‎تواند در میان مسلمانان نیز وجود داشته باشد.
 
یکی از مظاهر جاهلیت بی‎غیرتی مردان و بی حیایی زنان است، که در جاهلیت برخی از زنان به جز یک شوهر، یک دوست هم داشتند، و برخی از زنان برسر در خانة خویش پرچمی بلند می‎کردند، به معنای آمادگی برای پذیرش مشتری، و طبیعی بود که در چنین فضایی عفت و حیاء چندان خریدار نداشته باشد، زنان خود را با آرایشهای عصر خویش می‎آراستند و قسمتهایی از مو وگردن و سینة خویش را برهنه می‎گذاشتند.

پس زن مسلمانی که بدون توجه به قانون الهی و رعایت عفاف و حجاب، خود نمایی می‎کند عمل او تبرج جاهلی است، بخصوص اگر این خود نمایی با آرایشهای تند و تحت تأثیر مد و آرایشهای غیر اسلامی و جاهلی جدید یا قدیم باشد، و قسمتهایی از بدن خویش را که نباید برهنه و آشکار کند، نشان بدهد.(علوی نژاد، 1386)
 

شنبه 25 دی 1389 - 2:36:23 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


http:anjooman.persianblog.ir خبر جد ید ایجاد وبلاگ انجمن درپرشین بلاگ آدرس


وبلاگkurosh


وبلاگ hamedm


وبلاگpat


وبلاگmosaffer


وبلاگmiladmco


وبلاگshabesiah


وبلاگnedayearames


وبلاگhesamaddin


وبلاگha


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

82267 بازدید

64 بازدید امروز

12 بازدید دیروز

282 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2023 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Mohammad Hajarian

Powered by Gohardasht.com | MainSystem